دوربینهای تحت شبکه

 

- دوربین های تحت شبکه ثابت Fixed Network Cameras
این دوربین ها که شامل یک بدنه و یکپایه هستند از نظر شکل ظاهری شباهت بسیاری به دوربین های آنالوگ سنتی دارند. دربعضی از کاربرد ها دیده شدن دوربین و جهت دید آن امری مطلوب است. در چنینکاربردهایی بهترین گزینه استفاده از دوربین های ثابت است. مزیت دیگر این دوربین هااین است که اغلب آنها لنزهای قابل تعویض دارند و می توان لنز دوربین را متناسب باکاربرد آن انتخاب کرد.
برای حفاظت از دوربینهای ثابتمی توان از Housing و پوشش مناسب استفاده کرد.
-
دوربین های تحت شبکه ثابت دام Fixed Dome Network Cameras
این نوع دوربینها که Mini dome هم نامیدهمی شوند، شامل یک دوربین ثابت نصب شده داخل یک هاوسینگ کروی شکل که اصطلاحا Dome نامیده می شود، هستند. می توان این دوربینهاره به راحتی به هر جهت چرخاند و ثابتکرد. مهمترین مزیت آنها این است که ظاهری یکپارچه و مستقل دارند و معمولا ایندوربین به گونه ای ساخته می شوند که از دخالت ها و دستکاری های مخرب افراد جلوگیریمی کنند و همچنین مانع مشاهده جهت دید دوربین می شوند. با این وجود دوربینهای Fixed dome معمولا لنز قابل تعویض ندارند و اگر تعوض لنز ممکن باشد نیز اندازه لنز بافضای داخل چوشش کروی محدود شده است.

دوربین های تحت شبکه PTZ
این دوربینها قابلیت حرکت افقی ،عمودی و همچنین زوم اپتیک و دیجیتال بصورت کنترل دستی و اتوماتیک دارند. در حالتکنترل دستی، یک دوربین PTZ می تواند به عنوان مثال در یک محیط فروشگاهی برای تعقیبیک فرد مورد استفاده قرار گیرد این دوربینها جعت دید مشخص دارند و فاقد امکان حرکت 360 درجه کامل هستند و برای حرکت اتوماتیک دائمی ساخته نشده اند. زوم اپتیک ایندوربینها معمولا بین 18 تا 26 برابر است.

دوربین های دام تحت شبکه Network Dome Cameras
این دوربینها با دوربینهای دام ثابتمزایای مشترکی دارند، پوشش مستقل و یکپارچه دارند و نقطه دید آنها غیر قابل رویتاست. در مقایسه با دوربین های PTZ یک دوربین Dome قابلیت حرکت 360 درجه پیوسته داردو می تواند برای مدت طولانی بدون اینکه آسیبی به مکانیزم حرکت داخل آن برسد چرخش وزوم کند. با دادن نقاطی به عنوان پیش فرض می توان یک Guard Tour به وجود آورد کهدوربین بطور پی در پی این نقاط را نمایش خواهد داد. با این کار یک دوربین دام میتواند کاربردی برابر با ده دوربین تحت شبکه ثابت داشته باشد. زوم اپتیک دوربین هایدام معمولا بین 18 تا 30 برابر اپتیک است و اما زومهای بالا تر از 20 برابر در محیطخارج به دلیل لرزشهای ناشی از وزش باد غیر قابل استفادهاست.

دوربین PTZ غیر مکانیکی
با پیشرفت روز افزون دوربینهای تحت شبکه، نوعجدیدی از این دوربینها به وجود آمده است که به دوربینهای PTZ غیرمکانیکی معروفند. با استفاده از یک سنسور چندین مگا پیکسلی امکان پوشش 140 تا 360 درجه محیط اطراف بهوجود می آید. مهمترین مزیت این دوربینها استحلاک بسیار اندک و امکان PTZ فوریآنهاست. بهترین این دوربینها امروزه دارای CCD های 3 مگاپیکسلی است

دوربین مداربسته
 
اولین دوربین‌های تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت اکسیس (Axis Communications) با استفاده از پایه نرم افزاری لینوکس (Linux) تولید شد، این دوربین‌ها براساس استانداردهای HTTP و RTSP طراحی گردیده بود و از استانداردهای IP و شبکه برای ارسال تصاویر در قالب اطلاعات (Data) استفاده می کرد.
استفاده از دوربین‌های تحت شبکه به علت بالا رفتن قابلیت‌های آنها نسبت به گذشته روز به روز درحال افزایش است.
رزولیشن یا تفکیک پذیری
متفاوت از دوربین‌های آنالوگ که رزولیشن آنها با تی وی لاین (TVL) مشخص می‌شد (تعداد خطوط افقی موجود در تصویر) در دوربین‌ها تحت شبکه رزولیشن به پیکسل عنوان می‌شود.
به عنوان مثال ۵۲۰ تی وی لاین در یک دوربین آنالوگ با رزولیشن ۷۵۲x۵۸۲ برابری می‌کند (که در نوع آنالوگ رزولیشن نسبتا بالایی به شمار می‌رود)
استفاده از دوربین‌های ۲ و ۳ مگاپیکسلی به صورت دوربین‌های شبکه به سرعت رایج شده و این دوربین‌ها می‌توانند تصاویری به مراتب بهتر از دوربین‌های آنالوگ ارائه دهند.
امروزه حتی دوربین‌های شبکه با روزلیشن ۱۶ و ۲۰ مگاپیکسل نیز وجود دارد. این دوربین‌ها می‌توانند تصاویر را با تمام جزئیاتشان نمایش دهند. از این دوربین‌ها معمولاً برای مشاهده محیط‌های پهناور استفاده می‌شود.
عملکرد در نور کم
دوربین‌های تحت شبکه اولیه عملکرد مناسبی در نور کم نداشتند و مکانیزم جبران‌کننده آنها نیز باعث کاهش تعداد فریم‌ها در تصویر می‌شد که به یک تصویر بی کیفیت و نامنظم می‌انجامید.
اما دوربین‌های امروزی می‌توانند تصویر نسبتا مناسبی را حتی در نور یک لوکس نیز ایجاد کنند و از نور موجود استفاده مناسب را بکنند و ۲۵ فریم در ثانیه را در هر شرایطی ایجاد کنند.
عملکرد در شبکه
یکی از نگرانی‌های مهم مسئولان شبکه در مورد استفاده از دوربین‌های تحت شبکه تاثیر آنها بر روی شبکه و کاهش سرعت آن است. چراکه به ویژه در دوربین رزولیشن بالا حجم زیادی از اطلاعات مربوط به دوربین باید در هر لحظه در شبکه جابه جا شود و با توجه به پهنای باند محدود شبکه این می‌تواند موجب ایجاد اختلال در شبکه نیز شود.
با این حال شبکه‌های گیگابایتی امروزی می‌توانند به راحتی نصب این دوربین‌ها را پشتیبانی کنند و در صورت ایجاد اختلال باید ظرفیت شبکه را افزایش داد. روش دیگر برای جلوگیری از ایجاد اختلال در شبکه استفاده از کابل‌های داده و عدم نصب مستقیم دوربین‌ها به شبکه‌است به طوری که تصاویر دارای شبکه خاص خود در سیستم باشند.
این مشکل هم اخیرا با استفاده از فرمت‌های متفاوت فشرده سازی مانند (H.264/MPEG4,MJPEG) حل شده است و به راحتی تا بیش از ۱۰ دوربین مگاپیکسلی در یک شبکه با سرعت 100Mb/s در کنار هم کار می کنند.
Power over Ethernet
بیشتر دوربین‌های شبکه دارای این قابلیت هستند. به این معنا که می‌توانید دوربین را با همان کابل شبکه تغیه کنید و این نیاز به یک کابل اضافه را جهت تغذیه دوربین از بین می‌برد.
پیشرفت‌های جدید این امکان را فراهم کرده که تجهیزات پر مصرف تر مانند دوربین‌های با قابلیت پن تیلت و زوم را نیز بتوان با همان کابل دیتا تغذیه کرد.
در مقایسه با دوربین‌های آنالوگ که به یک کابل جداگانه برای تغذیه نیاز داشتند این قابلیت موجب صرفه جویی در زمان و هزینه کابل کشی خواهد شد.
محدودیت طول کابل
طبق استانداردهای شبکه طول یک کابل Cat۵ نباید بیش از ۱۰۰ متر شود. با این حال تقویت‌کننده‌هایی وجود دارند که می توانند این مسافت را به ۲۰۰ متر افزایش دهند و با استفاده از تجهیزات پیچیده‌تر می‌توان این مسافت را تا ۵۰۰ متر نیز افزایش داد.
اما در شبکه‌های امروزی با استفاده از فن آوری هایی مانند فیبر نوری و ارسال بی سیم اطلاعات این محدودیت‌ها عملاً از بین رفته است.

مشخصات مهم در دوربین مداربسته تحت شبکه
 
استفاده از دوربین‌مداربسته  تحت شبکه به علت بالا رفتن قابلیت‌های آنها نسبت به گذشته روز به روز درحال افزایش است و از این سو سعی دارم تا در مقاله‌ای نسبتا کوتاه به برخی از خصوصیات این دوربین‌ها بپردازم.
رزولیشن یا تفکیک پذیری
متفاوت از دوربین‌ مداربسته آنالوگ که رزولیشن آنها با تی وی لاین (TVL) مشخص می‌شد (تعداد خطوط افقی موجود در تصویر) در دوربین‌ مداربسته ها تحت شبکه رزولیشن به پیکسن عنوان می‌شود.به عنوان مثال 520 تی وی لاین در یک دوربین مداربسته آنالوگ با رزولیشن 752x582 برابری می‌کند (که در نوع آنالوگ رزولیشن نسبتا بالایی به شمار می‌رود)استفاده از دوربین‌های 2 و 3 مگاپیکسلی به صورت دوربین‌های مداربسته شبکه به سرعت رایج شده و این دوربین‌ها می‌توانند تصاویری به مراتب بهتر از دوربین‌های آنالوگ ارائه دهند.
امروزه حتی دوربین‌ مداربسته  شبکه با روزلیشن 16 و 20 مگاپیکسر نیز وجود دارد. این دوربین‌ها می‌توانند تصاویر را با تمام جزئیاتشان نمایش دهند. از این دوربین‌ها معمولا برای مشاهده محیط‌های پهناور استفاده می‌شود.
عملکرد در نور کم
دوربین‌ مداربسته تحت شبکه اولیه عملکرد مناسبی در نور کم نداشتند و مکانیزم جبران‌کننده آنها نیز باعث کاهش تعداد فریم‌ها در تصویر می‌شد که به یک تصویر بی کیفیت و نامنظم می‌انجامید.
اما دوربین‌های  مداربسته امروزی می‌توانند تصویر نسبتا مناسبی را حتی در نور یک لوکس نیز ایجاد کنند و از نور موجود استفاده مناسب را بکنند و 25 فریم در ثانیه را در هر شرایطی ایجاد کنند.
عملکرد در شبکه
یکی از نگرانی‌های مهم مسئولان شبکه در مورد استفاده از دوربین‌ مداربسته تحت شبکه تاثیر آنها بر روی شبکه و کاهش سرعت آن است. چراکه به ویژه در دوربین  رزولیشن بالا حجم زیادی از اطلاعات مربوط به دوربین باید در هر لحظه در شبکه جابه جا شود و با توجه به پهنای باند محدود شبکه این می‌تواند موجب ایجاد اختلال در شبکه نیز شود.
با این حال شبکه‌های گیگابایتی امروزی می‌توانند به راحتی نصب این دوربین‌ها را پشتیبانی کنند و در صورت ایجاد اختلال باید ظرفیت شبکه را افزایش داد. روش دیگر برای جلوگیری از ایجاد اختلال در شبکه استفاده از کابل‌های داده و عدم نصب مستقیم دوربین مداربسته ا به شبکه است به طوری که تصاویر دارای شبکه خاص خود در سیستم باشند.

Power over Ethernet
بیشتر دوربین‌ مداربسته  شبکه دارای این قابلیت هستند. به این معنا که می‌توانید دوربین مداربسته را با همان کابل شبکه تغذیه کنید و این نیاز به یک کابل اضافه را جهت تغذیه دوربین از بین می‌برد.
پیشرفت‌های جدید این امکان را فارهم کرده که تجهیزات پر مصرف تر مانند دوربین‌های مداربسته با قابلیت پن تیلت و زوم را نیز بتوان با همان کابل دیتا تغذیه کرد.
در مقایسه با دوربین‌ مداربسته آنالوگ که به یک کابل جداگانه برای تغذیه نیاز داشتند این قابلیت موجب صرفه جویی در زمان و هزینه کابل کشی خواهد شد.
 
محدودیت طول کابل
داده‌ها بر روی کابل Cat5 دارای محدودیت مسافت تا ۱۰۰ متر است. با این حال تقویت‌کننده‌هایی وجود دارند که به راحتی این مسافت به ۲۰۰ متر افزایش می‌دهند و با استفاده از تجهیزات پیچیده‌تر می‌توان این مسافت را تا ۵۰۰ متر نیز افزایش داد.
با این حال در موقع نصب دوربین‌ مداربسته شبکه نیز مانند دوربین‌های مداربسته انالوگ باید به محدودیت فاصله آنها و طول کابل توجه داشت.

/ 0 نظر / 20 بازدید