یو پی اس UPS

یو پی اس یا UPS که کلمه اختصاری از جمله (Unintrruptible Power Supplies) که معنی فارسی آن میشود

( منابع برق اضطراری بدون وقفه ) همانطر که از نامش هم پیداست وظیفه ی نگهداری برق انواع دستگاههای الکتریکی که از منبع برق شهر تغذیه میکنند را دارد.

و کارکرد آن به گونه ای است که به صورت کلی در زمان وصل بودن برق شهر جلوی نوسانات برق شهر را با توجه به نوع و توان دستگاه تاحدودی گرفته و در زمان قطعی برق از خاموش شدن دستکاههای شما جلوگیری به عمل می آورد و آنها را تا مدت زمان معینی که توسط کارشناسان تعیین میشود روشن نگه میدارد.

 و در پایین مشخصات کلی راجع به انواع  یو پی اس را برایتان مینویسم.

کلیه دستگاههای UPS در خصوصیات زیر مشابه یکدیگر هستند و فقط با توجه به نوع دستگاه و شرکت یا کشور سازنده از یکدیگر پیشی گرفته و خدمات بهتری به مصرف کننده خود از لحاظ کارکرد ارائه میدهند.

خصوصیات مشابه آنها عبارتند از :

1- همه ی آنها از باطریهای خشک 12 ولت استفاده میکنند.

2- همه ی آنها شارژر برای شارژ باطریهای خود دارند.

3- همه ی آنها دارای اینورتر (inverter) می باشند که وظیفه ی اینورتر تبدیل برق DC یا مستقیم باطری به برق AC یا متناوب یا همان برق شهر میباشد.

 انواع UPS از لخاظ ساخت به طور کلی به سه دسته تقسیم میشوند

1- Off Line : این  نوع UPS ها که همان نوع اول UPS بودند در گذشته تولید میشدند و در حال حاظر تعداد اندکی دارند، کار کردشان به صورتی بود که در زمان وصل بودن برق شهر آن را به طور مستقیم به مصرف کننده وصل میکردند و هرگونه نوسان و اشکالات برق شهر را به دستگاههای مصرف کننده منتقل میکردند.

البته در موقع عبور برق از فیلتر هایی برای بهتر رساندن برق به مصرف کننده استفاده میشد. اما این فیلتر ها تا میزان کمی از نوسانات را اصلاح میکردند و پس از آن هرگونه اشکالی در برق شهر روی میداد در خروجی دستگاه دیده میشد و در نهایت به ذستگاههای مصرف کننده آسیبهایی میرسید.

و در مرحله دوم عملکرد که همان نگهداری برق برای دستگاههای معین در زمان قطعی برق است، پس از گذشت یک وقفه کوتاه که بین (10-6) میلی ثانیه است، از قسمت اینورتر خود برای تامین برق دستگاههای مورد نظر استفاده میکردند. 

 

2- Line Interactive : این نوع یو پی اس ها که در حال حاظر هم مورد استفاده قرار میگیرند شامل دستگاههایی می شوند که در آنها سعی شده با اضافه کردن سیستم تنظیم ولتاژ در مسیر خروجی عملکرد بهتری نسبت به سری Off Line داشته باشند و در زمان اصلاح نوسانات برق شهر خروجی قابل قبولی به مصرف کننده میدهند و از سیستمها در مقابل نوسانات برق شهر تا حد زیادی از دستگاههای حساس یا همان مصرف کننده ها انجام میدهند.

در زمان قطعی برق نیز پس از گذشت (4-2) میلی ثانیه وقفه از باطریها استفاده میکنند که این مدت زمان در سیستمهای کامپیوتری معمولی حس نمی شود اما در سیستمهایی باحساسیت بالا ویا برخی از دستگاههای آزمایشگاهی امکان بوجود آمدن اختلال را دارند.

   

3- On Line : و اما در این نوع یو پی اس ها که جدید ترین نوع یو پی اس میباشند .

در این نوع دستگاهها در مرحله اول به جای شارژر از بخش یک سو کننده/ شارژ استفاده شده که در زمان وصل بودن برق شهر با طری ها توسط شارژر ، شارژ شده و بخش یکسو کننده ولتاژ DC ثابتی به قسمت اینورتر وارد میکند و بر ق مورد نیاز مصرف کننده دائما از اینورتر تامین میشود. در نتیجه ی این عمل و عبور برق از فیلتر های مخصوص هیچگونه نوسانی در خروجی دستگاه دیده نمی شود و یک حفاظت کامل و صحیح از مصرف کننده ها یا بارهای حساس به عمل می آید.

/ 0 نظر / 11 بازدید